Search
Close this search box.

Öncü Kadınlar Frankfurt’ta buluştu! Başı dik üreten kadın özgürdür

5 Mart 2024

Vatan Partisi Almanya Temsilciliği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Frankfurt’ta konferans düzenledi. Kulturtreff e.V Frankfurt lokalinde yapılan kutlamaya ilgi yoğun oldu.

Etkinlikte Vatan Partisi Almanya Sekreteri Eylem Demirel Boral, Vatan Partisi Almanya Yöneticisi Nezahat Albayrak, SPD Meclis Üyesi Sevgi Hamuroğlu, Eski Sendikacı Hilal İncedere konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmalarda Almanya’da kadınların yaşadığı sorunlar ve çözüm yollarına ilişkin vurgular yapıldı.

KADINLAR POLİTİKAYA DAHA ETKİN KATILMALI

Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Almanya’nın Frankfurt şehrinde de Vatan Partisi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Coşku ile kutlandı. Kulturtreff e.V lokalinde gerçekleşen etkinlik Vatan Partisi Avrupa Sekreteri Eylem Demirel Boral’in açılış konuşması ile başladı.

Demirel konuşmasında 8 Mart Kadınlar Günü’nün tarihini ve birçok yasa ile kadın haklarında iyileştirmeler olmasına rağmen çözümün, üreten, başı dik, özgür ve eşit kadını yaratma mücadelesi olduğunu ve bunun zaferle sonuçlanacağını vurguladı.

Konuşmacılardan SPD bölge temsilcisi Sevgi Hamuroğlu, kadınlarımızın yaşadıkları ülkelerde politikaya daha etkin bir şekilde katılmaları gerektiğinin altını çizdi. Politikada kadınların rolü üzerine, cumhuriyetimizin Atatürk ile birlikte kadınlar konusunda bir çok Avrupa ülkesinden önce kadınların seçme ve seçilme hakları elde ettiğini söyledi. Kadınlarımızı eşit kılma mücadelesinde, politikada kadınların aktif olarak rol almasının önemine değindi.

Öncü Kadınlar Frankfurt’ta buluştu! Başı dik üreten kadın özgürdür - Resim : 1

SENDİKALARDA AKTİF GÖREV

Son olarak eski sendikacı Hilal İncedere 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü tarihçesini anlattıktan sonra sendikalarda ve ‘eşit işe eşit ücret’ mücadelesinde kadının çalışma hayatındaki önemini örnekleriyle anlattı. İş hayatındaki kadınların da sendikalarda daha aktif görevler üstlenmelerinin gerekleri üzerine bir sunumla bitirdi.

Daha sonra düzenlenen yemek ve kutlamada misafirlere Türkiye’den gelen sanatçı Özgür Doğan birbirinden güzel türküleri ile katılımcılara muhteşem bir gece yaşattı.

Paylaş
Tweetle
Gönder