Search
Close this search box.

Diyarbakır Anneleri AYM’ye seslendi: HDP/DEM kapatılsın evlatlarımız dönsün

13 Mayıs 2024

Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı ve beraberindeki heyet, Anneler Günü’nde Diyarbakır Anneleri’ni ziyaret etti.

Diyarbakır anneleri, bin 714 gündür PKK’nın kaçırdığı evlatlarını geri alabilmek için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde eylemdeler. Diyarbakır Anneleri’nin vicdan nöbetini Vatan Partisi ilk günden beri yalnız bırakmadı. Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı ve Diyarbakır İl Başkanı Ferdi Tarhan, Anneler Günü dolayısıyla Diyarbakır Anneleri’ni ziyaret etti. Ayvalı, konuşmasında annelerin yüreklerinin yanmasında HDP’yi kapatamayanların sorumluluğu olduğunu söyledi.

Diyarbakır Anneleri, Aydınlık aracılığıyla Anayasa Mahkemesine ve TBMM’ye seslendi. Anneler, HDP/DEM Parti’nin kapatılması taleplerini yeniden dile getirdi.

‘SORUMLULAR DEM’E BELEDİYE KAZANDIRANLAR’

Annelerin kapısına kilit vurduğu HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yapan Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı şöyle konuştu:

“Bugüne kadar 53 annemiz evladına kavuştu. Anneler HDP kapısına kilit vurdu ama belediye kapıları HDP’ye yani DEM Parti’ye açıldı. Annelerin yürek yangınının devam etmesinde HDP’yi kapatmayanların DEM’e belediyeler kazandıranların sorumluluğu vardır. HDP’yi kapatamayanlar, bugün annelerimizin evlatlarıyla kucaklaşarak anneler günü kutlayamamasında sorumluluk sahibidir. DEM Parti’nin kurulmasına müsaade edenler bugün annelerimizin evlatlarıyla kucaklaşarak anneler gününü kutlayamamasında sorumluluk sahibidir.

“TBMM’deki vekillerimize sesleniyorum daha önemli ne işiniz var da Diyarbakırlı annelerimizin yanında değilsiniz? Anneler günü geçmiş olabilir bütün vekillerimizi annelerimize destek olmaya bekliyoruz. Onlar bugün Diyarbakır annelerine sahip çıkamıyorsa Türkiye’ye de sahip çıkamıyorlar demektir.”

‘BU MÜCADELE MUHAKKAK ZAFERE ULAŞACAK’

Vatan Partisi Diyarbakır İl Başkanı Ferdi Tarhan, açıklamasında “Ana yüreğini yangın olduğu yerde Anneler Günü… Diyarbakır Anneleri’nin bakışlarıyla terörü durdurduğu, evlatlarını kazandığı, Kürt halkına örnek olduğu, dünyaya örnek olduğu yerdeyiz” dedi. En büyük kadın hakları mücadelesinin Diyarbakır’da verildiğini belirten Tanhan, “Diyarbakır Anneleri’nin bu mücadelesi, bu büyük davaları bir gün muhakkak tam anlamıyla zafere ulaşacak. Çünkü Kürt annesi evladını dağa göndermek istemiyor.” dedi.

‘SİZ TÜRKİYE’NİN KALESİSİNİZ’

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek de Diyarbakır Annelerinin, Anneler gününü görüntülü görüşme aracılığıyla kutladı. Perinçek şu ifadeleri kullandı:

“Siz Türkiye’nin annelerisiniz. Bütün evlatlar sizin evlatlarınız. Çünkü siz Türkiye’nin kalesisiniz. Hepimizin evlatları için bir mücadele veriyorsunuz. Ama aynı zamanda siz Mehmetçik gibi Türkiye’nin egemenliğini bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü, huzurunu koruyorsunuz. Orada bir cephe oluşturdunuz. Onun için hepimiz büyük şükran duyuyoruz. Mücadeleniz mücadelemizdir. Büyük bayramlarda buluşmak üzere.”

Paylaş
Tweetle
Gönder