Search
Close this search box.

Çığır Açan Miting: Yükselen Kadın Yükselen Türkiye Mitingi

16 Mart 2022

Türk kadınının üreten Türkiye’yi kurmak için ayağa kalktığını duyurmak için, “Yükselen Kadın Yükselen Türkiye Mitingi” düzenlendi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), 6 Mart Pazar günü, Türk kadınının üreten Türkiye’yi kurmak için ayağa kalktığını duyurmak için, “Yükselen Kadın Yükselen Türkiye Mitingi” düzenledi. Mitinge Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı ve Genel Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), 6 Mart Pazar günü, Türk kadınının üreten Türkiye’yi kurmak için ayağa kalktığını duyurmak için, “Yükselen Kadın Yükselen Türkiye Mitingi” düzenledi. Türk kadınının yükselme ve üretme mücadelesinin vurgulandığı mitinge, Edirne’den Diyarbakır’a, Aydın’dan Trabzon’a, Türkiye’nin dört bir yanından binlerce Cumhuriyet kadını ve Atatürk genci katıldı. Tandoğan Meydanı’nda toplanan binler, “Yükselen Kadın Yükselen Türkiye”, “Bütün Kızlar Okuyacak, Bütün Kadınlar Üretecek”, “Atatürk Gençliği Görev Başında”, “Cumhuriyet Kadını Görev Başında” sloganlarını attılar. Anıtkabir’e yapılan yürüyüş, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Türk bayraklarıyla buluşan binlerce kadın ve genç hep bir ağızdan marşlar söyledi.

Yürüyüşe Vatan Partisi, Türkiye Sanatçılar Birliği, Kadın Kooperatifleri ve binlerce vatandaş destek verdi. Mitingde Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkanı Tülin Oygür, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Başkanı Dilek Çınar, Milli Atlet Derya Ateşli, üretici/çiftçi Aylin Tekeli ve Türkiye Sanatçılar Birliği (TSB) yöneticisi Nadide Serap Karadağ konuşma yaptı.

‘TÜRK DEVRİMİ MÜCADELESİNDE HEP VARDIK’

Tandoğan Meydanı’ndan seslenen CKD Genel Başkanı Tülin Oygür şöyle konuştu: “Bu meydanda kadın emeğini temsil eden ‘sahici’ kadınlarımızla beraberiz. Neden sahici diyoruz? Çünkü ayaklarımız bu topraklara basıyor. Tarihimizi, bugünümüzü, al bayrağımızı, kahraman Mehmetçiğimizi yüreklerimizde taşıyan kadınlarız biz! Bölünmez bütünlüğümüzü ve bağımsızlığımızı dert edinmiş kadınlarız!

Biz Türk Devrim mücadelesinin hep içinde olduk! Kurtuluş Savaşımızda kadınlarımızı örgütledik, tarlada, atölyede erkeğin yerini alarak ölümüne çalıştık, cephaneleri koynumuzda sakladık, elde tüfek savaştık! Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kadını özgürleştiren cumhuriyet devrimleri, bunları sonuna kadar hak ettiğimiz için hayata geçirildi. Bugün de hakkımıza sahip çıkıyoruz!”

‘KADIN VE EMEK MÜCADELESİ BİRLEŞİYOR’

Oygür, “Kadın erkek eşitsizliğinin kaynağı, çağlar öncesinde kadının üretimden kopmasıyla başlıyor. Sonrasında, sanayileşmeyle birlikte kadın emekçiler çok eziliyor; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü 100 yıl önce, bu ezilmeye karşı duruşun simgesi olarak doğuyor. Kadın ürettikçe varoluş mücadelesinde yol almaya başlıyor. Kadın ve emek mücadelesi birleşiyor.”

KADIN – ERKEK BİRLİKTE MÜCADELEOygür, “Kadınlar, insanlık mücadelesinde erkeklerle beraber büyük yol aldılar. Bugün kadın ve erkek hukuk önünde eşittir. Bu eşitliğin toplumsal yaşamda da tam olarak hayata geçmesi için yine erkekle beraber mücadele ediyoruz. İşte burada kadın erkek beraberiz! Çünkü kadın erkek eşitliğinin, bu vatan üzerinde, kendi gerçekliğimizle, kadın erkek el ele verip çalışarak, üreterek sağlanacağını biliyoruz.” dedi.

‘EMPERYALİZMLE BİRLİKTE KADIN MÜCADELESİ VERİLMEZ’“ABD emperyalizmine karşı durmadan; refah, özgür ve aydınlık Türkiye’ye ulaşamayız.” ifadesini kullanan Oygür, “Emperyalizmin yıkıcı safsatalarıyla kadın mücadelesi verdiklerini iddia eden gruplara iki çift lafımız olacak. Sizler; kadınları, erkeğe ve devlete düşmanlık ederek savunmaya kalkıyorsunuz! PKK terörünü ağzınıza almadığınız gibi bölücülerle kol kola geziyorsunuz! Siz, emperyalist ideolojinin temsilciliğini yaparak insanımıza ve küçücük çocuklarımıza cinsiyetini sorgulatıyorsunuz!

Sizden Cumhuriyet kadını olmaz! Cumhuriyet kadını mı soruyorsunuz, bu meydandalar! Sanatı, bilimi, teknolojiyi, ekini, meyveyi ve yaşamı üreterek ayağa kalkmışlar! Daha çok üreteceğiz, ürettikçe yükseleceğiz, yükseldikçe Türkiye’mizi yükselteceğiz, diyorlar!” dedi.

ÜLKEMİZ İÇİN DAİMA ÇALIŞACAĞIZ“Cumhuriyet Kadınlarından aldığım güç ile ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğime söz veriyorum.” ifadesini kullanan Milli Atlet Derya Ateşli, konuşmasına şöyle devam etti: “Hayatım hep mücadele ile geçti. Çünkü bunu bana annem öğretti. Dağlarda, ana yollarda koşuyordum. Her zaman bir davam vardı ve bu dava peşinde koştum. Bugün Türk milli takımında milli sporcuyum. Karşıma çıkan zorluklara karşı hiçbir zaman yılmadım. Bu ülke bizim. Ülkemize her zaman sahip çıkmalıyız. Tünelin sonunda bir ışık varsa o ışık biz olmalıyız.”

‘YERYÜZÜNÜN İKİ YARISIYIZ’TGB Genel Başkanı Dilek Çınar ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “ Kadınlar ve gençler ayağa kalktıysa, sorunları çözmeye karar verdiyse, artık o kararın karşısında durabilecek hiçbir kuvvet yoktur. Kadın – erkek, genç – yaşlı el ele verdi mi aşılamayacak sorun yoktur. Sorunları beraber aşacak, geleceği beraber yaratacağız. Türkiye’nin yarısı kadınsa yarısı erkek; biz yeryüzünün iki yarısıyız. Bu mücadeleyi beraber vereceğiz, Atatürk Türkiye’sini beraber kuracağız.”

‘KADINLAR VE GENÇLER AYAĞA KALKTI’“Bir kardeşimizin bile uyuşturucu bataklığına düşmesine izin vermeyeceğiz” ifadesini kullanan Çınar konuşmasına şöyle devam etti: “Türk kadını, vatanın bağrına dayanan hançeri parçalayandır. İstiklali ve istikbali için en önde cepheye koşandır. Kadın, emperyalizme ve piyonlarına karşı savaşandır. Kadın; vatanına, milletine, evladına gelecek kurşunu korkusuzca göğüsleyendir. Şenay Aybüke Yalçın’dır, Esma Çevik’tir, Songül Yakut’tur. Onları şehit edenlere karşı Tomris’in kılıcıdır.

Kadınlar ve gençler ayağa kalkmıştır! Bizleri zehirlemeye, uyuşturucu batağına çekmeye çalışanlar karşılarında Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin Uyuşturucuya Karşı Anneler Hareketi’ni buldular. Annelerimiz bize siper oldular, o bataklığı kuruttular.”

KADINLAR HAYATIN HER ALANINDAÇınar, “Her alanda üreten kadınlar burada. Fabrika işçileri, temizlik işçileri, doktorlar, avukatlar, öğretmenler burada. Türk gençliği ve Türk kadını, Türkiye’yi yükseltecek olan güçtür. Bu miting, bir yükseliş mitingidir. Hepimiz üretecek ve çalışacağız. Bu zafer günlerini, tam bağımsız Türkiye’de daha büyük coşkuyla kutlayacağız.” dedi.

ÜLKEMİZ İÇİN DAİMA ÇALIŞACAĞIZMilli Atlet Derya Ateşli “Cumhuriyet Kadınlarından aldığım güç ile ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğime söz veriyorum.” ifadesini kullanarak, konuşmasına şöyle devam etti: “Hayatım hep mücadele ile geçti. Çünkü bunu bana annem öğretti. Dağlarda, ana yollarda koşuyordum. Her zaman bir davam vardı ve bu dava peşinde koştum. Bugün Türk milli takımında milli sporcuyum. Karşıma çıkan zorluklara karşı hiçbir zaman yılmadım. Bu ülke bizim. Ülkemize her zaman sahip çıkmalıyız. Tünelin sonunda bir ışık varsa o ışık biz olmalıyız.”

ÜRETİMDE KADIN EMEĞİMitingin konuşmacılarından çiftçi ve üretici Aylin Tekeli ise; “Biz kadınlar bugünün öneminin bilincinde, kadınların isterse neler başarabileceğinin farkında olarak bir araya geldik. Bir işi yapmaya karar verdiğimizde onu başaracak güç ve vasıftayız. Ben bir çiftçi olarak burada bulunuyorum. Biz bir tarım ülkesiyiz ve kadın emeğini başta tarım olmak üzere her alanda yükseltmeliyiz.”

‘EMPERYALİZME KARŞI GÜZELLİKLERİ YARATAN KADINLARA SELAM’Yükselen Türkiye’de kadının en önemli değer olduğunu belirten Türkiye Sanatçılar Birliği (TSB) yöneticisi Nadide Serap Karadağ, “Vatanın bağrına düşman hançeri dayandığında, kurtuluş kuvveti kadından alınır. Çağımızın başat düşmanı emperyalizm, vatanımızın, üretimimizin düşmanıdır.. Türkiye’den yana ve vatansever sanatçıların derneği olarak yükselen Türkiye’nin en büyük değeri kadınlara selam duruyoruz.” dedi.

Türkiye kadın hareketinde yeni bir dönemi başlatacak olan tarihi önemdeki Yükselen Kadın Yükselen Türkiye Mitingi, Atatürk gençleri ve Cumhuriyet kadınlarının Anıtkabir’de Ata’sını ziyaretiyle tamamlandı.

Paylaş
Tweetle
Gönder