Search
Close this search box.

Antalya’da 7 öncü kadın

3 Şubat 2024

Önceki ya da etraftaki kadın siyasetçilere pek benzemiyorlar… Erkek aday yanında poz veren eşbaşkanlar, kabadayı gibi kürsüye çıkan gladyo sözcüleri gibi hiç değiller. Gözlerini büyük işlere dikmişler, ilçelerini birer çoban yıldızı gibi aydınlatma peşindeler, halkla gönül bağı kurmaya geliyorlar

Yerel seçimlere 2 ay kaldı, hummalı bir aday ve seçim çalışması için çanlar çalıyor. El altından paralar, tehdit dosyaları, vaatler, arsa ve iş sözleri, PKK partisiyle pazarlıklar, dedikodular, kulisler, vs. ayyuka çıkıyor. Vatan Partisi, vakur tavrıyla diğerlerinden farklı bir rotada seçime hazırlanıyor. Antalya’da yedi ilçede kadın aday gösterdi: Demre – Hatice Demir, Döşemealtı- Jale Yatbaz, Elmalı- Devrim Aşkın Karasoy, Gündoğmuş- Hale Koper, İbradı- Hacer Çukur, Kaş- Emine Çetin, Korkuteli- Hanife Yalçın. Adaylar, ilçelerinde tanınan, sevilen sayılan öncü kadınlar. Kadın mücadelesi, çiftçi mücadelesi, vatan mücadelesi… Her zorlukta halkın gördüğü, bildiği, sınadığı isimler. Onları kendilerinden dinleyelim.

DEMRE – HATİCE DEMİR: ÖNCE FİZİKİ YAPI DÜZELTİLECEK

Antalya’da 7 öncü kadın - Resim : 1


“İlçenin yapılaşma ve ulaşımı hakkında planlama yapılması ilk işimiz. Sonra listemizde, yaşlılar için huzurevleri; hayvanlar için zorunlu bakım yerleri, Belediye çalışanları için lojman ve kreş yapımı var. Diğer projelerimiz ise, park ve bahçelerin sanatsal boyutlarda güzelleştirilmesi, plajların halkın hizmetine uygun hale getirilmesi ve elbette üretime dayalı gelirlerin artırılması için gerekli planlama. “Projelerle sosyal belediyecilik öne çıkacak. Ev kadınlarının aile ekonomisine katkısının planlanması, turizm hizmetlerinin geliştirilmesi de bu bağlamda yapacağımız işler arasında. Elbette gıda güvenliği, iş yeri çalışma koşullarının denetimi, ulaşım altyapısı ile yaşlı bakım ve eehabilitasyon, aile rehberlik, engellileri engelsizleştirme merkezlerinin kurulması ve spor alanları sağlanması başlıca işlerimiz olacak. “Yine bir belediye için olmazsa olmazlar arasında bölgenin yatırım fırsatlarının tanıtım ve tespitine yönelik faaliyetlerle tarihi, kültürel, doğal ve toplumsal değerlerin tanıtılması, korunması ve geliştirilmesi faaliyetlerine ilişkin olarak ilçe halkı düzenli olarak bilgilendirilecek, fikir alışverişinde bulunulacak.”

DÖŞEMEALTI – JALE YATBAZ: ÜRETİM ÜRETİM ÜRETİM!

Antalya’da 7 öncü kadın - Resim : 2


“Döşemealtı sakinlerinin gündelik hayat kalitesin arttırmak, ulaşım sıkıntılarını, belediyelerden beklenen doğal hizmetleri önceye almak şartıyla, özellikle tarımsal üretimin sorunları ve eksiklerini gidermek zorundayız. Üretim seferberliğimiz çerçevesinde, çiftçileri, toprak işçilerinin neredeyse üretimi bırakma raddesine getiren uygulamaları, ilgili kurumlar ve bizzat üretici temsilcileriyle görüşerek tespit edip çözüm yollarını geliştireceğiz. Bu kimi zaman belediyelerin ürettiği fidanlar, tohumları çok ucuz fiyata ya da parasız vermek, kimi zaman belediyece görevlendirilen ziraat mühendisleri ile sorunları tesbit etmek, kimi zaman organize sanayi bölgesi esnaflarına belediye desteğini sıklaştırmak yoluyla yapılacaktır. Bir kere biz halkız. Halk içinde onun dilini, söylemini dinleriz, anlarız, onun diliyle anlatırız. Belediyeden bir talebi olup da muhatap bulamama durumunu, sorunu çözememe durumunu ortadan kaldırma çabası, zaten gönül dilimiz demektir.”

ELMALI – DEVRİM AŞKIN KARASOY: ÜRETİM VE TURİZM İÇİN SEFERBERLİK

Antalya’da 7 öncü kadın - Resim : 3


“Halkçı, kamucu, devrimci kent yönetimi hedefimizi, Alperenlerin ve üretenlerin yurdu kadim Elmalı ilçemizde, Üreticilerin Milli Hükümeti ereğimize uygun olarak hayata geçirmek üzere aday olduk. Elmalı’nın can damarı üretim. İkinci büyük varlığı ise alternatif turizm. “Elmalılıların ata toprağı, yabancı bankaların hacizleri ile ellerinden alındı. Yüzyıllardır ektiği ürünler neredeyse tarihe karışacak. Maliyet, pazar sorunu ve plansızlık yüzünden Elmalı Ovası toprağına iklimine yabancı üretim modellerine mahkûm edildi. Büyükbaş, küçükbaş hayvan yetiştiricileri, süt üreticileri yem maliyetlerinin altında ezim ezim ezildi. Üretici göçe zorlandı, esnafı ardı ardına kepenk kapattı. Buraları yeniden insan gücü, araç gereç, iş makinaları ile hizmete erişebilir duruma getireceğiz. “Belediyenin tüm imkanlarını iki büyük atılım için seferber edeceğiz; üretim, turizm. Bunlarla ve bilimle sanatla kendi kendine soluk alabilen bir kent yaratacağız. Elmalımız’ı yeniden bir Ahi kenti yapacağız. Onu Akdeniz’in en önemli alternatif turizm merkezine dönüştüreceğiz. “Ovanın 9 bin 500 hektar kullanılmayan arazisini üretime açacağız. Çiftçimizin maliyet yükünü sırtından alacağız. Elmalı ovasında üretim, son çare değil ilk tercih olacak! Ovayı betona değil, üretime boğacağız. Elmalı’nın bilge halkına sesleniyoruz; bu toprakların erdemlerini, değerlerini alıcılar değil vericiler yarattı. Gelin bu büyük değeri bu kez alıcılara değil vericilere teslim edin. Vatan Partisi’nin fedailerine güvenin!”

İBRADI – HACER ÇUKUR: DÜĞMELİ EVLERİ GETİRECEĞİZ

Antalya’da 7 öncü kadın - Resim : 4

“30 bin nüfuslu 9 mahalleli bir ilçemiz İbradı. Bağcılık tarımı, hayvancılık, orman ürünleri, kestane ve bal üretimi geçim kaynağıdır. Üzümü, pekmezi ve balı ile ünlüdür. Torosların kalbinde olan bir ilçedir İbradı. Havası sert insanı mert. Yörük memleketinin kırsal turizmini geliştirmek boynumuzun borcudur. “Üretim Devrimi programımızı A’ dan Z’ ye nitelikli ve ahlaklı yönetim anlayışımızı, süte su karıştırmadan üreticimizi yetersiz ve yük ilan eden belediyecilerin liyakatsız gösterilerine dur diyeceğiz. “Planlı turizm ile Torosların kendine özgü geleneksel mimarisini yansıtan düğmeli evler 700 yıllık ormana köyünde bulunan evlerin sırlarını ‘kültür köyü’ statüsüyle turizmini geliştireceğiz. Kadınlarımız kooperatifleşerek üzümünden, dokuma tezgahına kadar işin mutfağında ilçenin kalbinde yerini bulacak. “Ürünlü Mahallesi sınırları içerisinde bulunan, dünyanın 3’üncü, Türkiye’nin ise en büyük yeraltı gölünde milyonlarca yıllık sürecin izlerini taşıdığını, sodalı suyu ve turkuaz rengiyle dikkat çektiğini, mağaranın içinde yer alan sarkıt ve dikitlerle muhteşem görsel zenginliğe sahip olan altinbesik mağarasının yerli ve yabancı turizm ağını genişleteceğiz. Kamucu ve halkçı çözümlerle girdi maliyetlerini üreticinin omuzlarından indirmek başlı başına görevimizdir.”

KAŞ – EMİNE ÇETİN: TURİZM SEZONU 12 AYA ÇIKACAK

Antalya’da 7 öncü kadın - Resim : 6

“Tarım ve hayvancılığa destek için, Üretim Devrimini kökten bir çırpıda gerçekleştirmenin önünü açacak Tarım Köy Kooperatifi kurmak mümkündür. Aynı zamanda tarım ve sulamada kullanılacak elektriğin maliyetini azaltmak için gerek güneş panelleri, gerek rüzgârgülü projeleriyle üreticiye destek olmak çok önemli bir çözüm olacaktır. “Kaş’ta turizm sezonunu 12 aya çıkarıyoruz, kışın doğa turizmine açıyoruz. İlçenin ciddî bir sorunu olan heyelânlardan, sel ve taşkınlardan dolayı ulaşım ilçeler arasında tek yönden eski il yolundan sağlanıyor. Bazı ilçelerimizin arasındaki ulaşım yolları kapalı. “Çözüm var! Alt yapı ve yol çalışmalarımızı profesyonel mühendislik yardımı alarak olması gerektiği gibi yapacağız. Sahillerimiz kıyılarımızı temizliyoruz, çevre temizliğine ayrıca önem veriyoruz. Su kanallarına da temizlik denetimi getiriyoruz. Halk Eğitim Merkezlerimizde bulunan kurslarımızın bütün köylerimize yayılması gündemde, bunu tamamlayacağız. Spor salonlarını yaygın hàle getireceğiz. Konut sorununa çözüm getireceğiz. Büyük Şehir Belediyemizin bünyesinde Belediye Evleri İnşa ederek uygun kira bedelleriyle halkımızın hizmetine sunacağız. Rantçı değil halkçı belediyecilik anlayışıyla Kaş İlçemizin hizmetine hazırız.”

KORKUTELİ – HANİFE YALÇIN: ÜRETİM YOKSA YÖRÜKLÜK NEREDE?

Antalya’da 7 öncü kadın - Resim : 7

“Teke sancağının merkezi adını şehzade Korkut’tan alan asırlardır kervanların, göçlerin ev sahipliğini yapmış olan Korkuteli, Torosların sahibidir. Yörüklük kültürünü gelecek kuşaklara özümsetmek, doğanın tüm canlılarına sahip çıkmak, sürülerin, geyiklerin dolaştığı ormanlar ve yaylalar istiyoruz. Korkuteli tarım ve hayvancılığın kalesidir. “Ne yazık ki günümüzde düzenlenen Yörük Göçü festivalleri yapıcı değil, yıkıcı olmuştur. Çünkü üretimden vazgeçerek Yörüklük geleneğinin sürdürülemeyeceği bir gerçektir. Meyveciler, mantar üreticileri, süt üreticileri birlikleri gibi kurumlar aracılığıyla çiftçilerle kaynaşacağız. Yöre halkını üretimle kaynaştıracağız. Bütünşehir yasasıyla köylerde ahır yapmak zorlaştı, mera alanları kısıtlandı, kentlere göç yığını başladı. Bunları önlemek için çalışmalar başlatacağız. “Verilen söz tutulmamış, pazar sorunu hala giderilmemiştir. Ekonominin nabzının attığı kapalı pazar yeri, çevre köylülerin buluştuğu tek adresti, kapandı. Köylülerimize merkezi yerde pazar yeri yapacağız. Coğrafi işaret tescilli kar yağdi armudumuz var, ama para etmemeye başladı. Planlı destekle ihracat kapılarını açabiliriz.

“Yörede aynı zamanda su sorunu var. Geçmiş belediyelerin denetimsiz ve plansızlığı, hızlı kentleşme, maden ocakların açılması nedeniyle kaçak sondaj sıkıntısı oluştu. Çözüm için sulama kooperatifleri ve DSİ jeoloji mühendisleriyle çalışarak projeler üreteceğiz. “Yaylalarımızın bir kısmı ulaşıma açık bir kısmı da kapalı. Atadan miras Yörüklük geleneğini bu yolları açmak için yayla yolları tasarlayacağız. Yol güzergahlarında geleneğe uygun kıl çadırından ‘otağlar’ kurulacak. Yurt içi ve Yurt dışı misafirlerimizi bu otağlarda ağırlayacağız. Korkuteli kimsesiz değildir. Vatan partisi iktidarında 59 mahallemizde üreticilerimiz söz sahibi olacak.

GÜNDOĞMUŞ – HALE SOYUSÜ KOPER: SOSYAL BELEDİYECİLİK

Antalya’da 7 öncü kadın - Resim : 8

“Gündoğmuş ilçemizde de, Atlantik sistemine bağlı olan iktidar ve muhalefet belediyelerinin yozlaşmış, rantçı mafya sistemine son verecek; Belediyemizi halkın hizmetine; üreticilerin denetimine sunacağız. Üretimi ve üreticiyi desteklemek için ulaşım, elektrik, ısınma gibi kamu hizmetlerini ucuzlatacağız; kooperetifçiliği özendireceğiz. Halkçı belediyemizde kadın daima önde olacak; her alanda kadın ve erkek arasındaki eşitsizlikleri ekonomik, toplumsal ve kültürel temelleriyle kaldırmak için seferberlik yürüteceğiz. Yine, kadınların etkin katılımıyla, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı gerekli kurum ve organlar oluşturacağız. Gündoğmuş ilçemizde, her mahallede, ücretsiz hizmet verecek kültür evi ve spor salonu açacak; park alanlarını, çocuk oyun parklarını, spor sahalarını çoğaltacağız.”

Paylaş
Tweetle
Gönder