Search
Close this search box.

MİLLET “HDP KAPATILSIN” DİYENLERLE BERABER

6 Haziran 2020
Meltem AYVALI
Öncü Kadın Genel Başkanı

Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği düşürüldü. Yapılan işlem, kesinleşmiş mahkeme kararının Genel Kurul’a bildirilmesi. Anayasa madde 84’ün ve İç tüzük madde 136’nın gereği.

Musa Farisoğulları’nı 15 yaşındaki Eren Bülbül’ü şehit eden PKK’lının cenazesinden tanıyoruz. Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 9 yıl hapis cezası aldı. Öcalan için 200 gün açlık grevi tutan Leyla Güven de aynı suçtan 6 yıl 3 ay hüküm giydi. Eylül ayında “Gerillaya katılımlar da olacak, savaşlar da olacak” sözleriyle Türkiye Cumhuriyeti’ni tehdit etmiş, PKK’nın sözcülüğüne soyunmuştu. Üstelik anneler evlat nöbeti tutarken! “Evlatlarınız PKK için çatışacak tabi, ne var bunda” demeye getiriyordu! Pişkinliğin böylesi!

Oturum sırasında, HDP ve CHP “Faşizme karşı omuz omuza” sloganıyla ortak eylem yaptılar. Atatürk CHP için hakikaten maskeden ibaret. Yüzde Atatürk, kolda PKK! Altı ok mu? O çoktan çöpe atıldı.

PKK üyeliği sabit görülen iki HDP’linin TBMM’de vekilliğe devam etmesi düşünülemezdi. Meclis, milletin meclisi; PKK’nın, ABD’nin değil. Yapılan doğru ancak eksik. Bölücü faaliyetlerin odağı haline gelen ve PKK’nın siyasi kolu olarak çalışan HDP kapatılmalı.

HUKUKİ DAYANAK

Siyasi partilerin kapatılması davaları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından Anayasa Mahkemesinde açılır. Siyasi Partiler Kanunu’nun 100. maddesine göre; Anayasada yazılı nedenlerle Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir siyasî partinin kapatılması davasının açılması re’sen, Bakanlar Kurulu Kararı ile Adalet Bakanı’nın istemiyle veya Meclis’te grubu bulunan bir siyasi partinin istemi üzerine olur. Meclis’te grubu bulunan bütün partiler HDP’nin kapatılması için dava açmakla sorumludur. Bu hukuksuzluk değildir, kanunun gereğidir. Antidemokratik değildir, demokrasiyi güçlendirir. Terörün TBMM’de temsil edilmesinin Türk demokrasisine katkısı yoktur. Anayasamızın 68. Maddesine göre; siyasi partilerin eylemleri, devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı olamaz, suç işlenmesini teşvik edemez. 69. Maddeye göre de; bu nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiğinin Anayasa Mahkemesince tespit edilmesi halinde partinin kapatılmasına karar verilir.

HDP’NİN SİCİLİ

HDP açısından; bölücü nitelikteki fiillerin yoğun bir şekilde işlendiği; Genel Kongre, Genel Başkan, merkez yönetim organları, TBMM grubu tarafından açıkça benimsendiği su götürmüyor. Yine de, Vatan Partisi’nin hazırladığı dosyalardan birkaç örnekle açalım. İstihbarat bekleyen “milliyetçilere” faydası olabilir.

*HDP’nin de içinde bulunduğu DTK’nın Olağanüstü Genel Kurulu, 26-27 Aralık 2015’de Diyarbakır’da toplandı. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer HDP yöneticilerinin katıldığı toplantıda 14 maddelik “Özerklik Bildirgesi” kabul edildi. Ülke genelinde özerk bölgeler oluşturulacak; eğitim, sağlık, adalet, ulaşım, asayiş hizmetleri özerk yönetimlerce sunulacaktı.

  • Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ 19 Temmuz 2015’de Suruç’ta; “Partimiz için ‘sırtını terör örgütüne dayayan HDP’ diyorlar. Anlamayanlara cevap veriyorum. Biz sırtımızı YPJ’ye, YPG’ye ve PYD’ye yaslıyoruz. Bunu söylemekte ve savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz. Bundan sonra da yaslamaya devam edeceğiz” dedi.
  • Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, PKK’ya verilmek üzere Suriye’den getirilen ağır silahları teslim alacak kuryeyi, olay yerine götürdü. Kurye ve silahları teslim etmek isteyen kişi emniyet güçlerince gözaltına alındı. Olayda 3 roketatar, 4 adet M-16 otomatik tüfek, 25 el bombası ve 2000 mermiye el konuldu.  HDP’li Milletvekili Faysal Sarıyıldız, dokunulmazlığı olduğu için gözaltına alınamadı. Hakkında fezleke düzenlendi, yurtdışına kaçtı.
  • 11.02.2018 günü Ankara’da toplanan HDP 3. Olağan Kongresi’nde; PYD/PKK’ya sahip çıkılarak Zeytin Dalı Harekâtı aleyhinde protestolar yapıldı, “Yaşasın Afrin direnişi” sloganları atıldı. Divan başkanı ve eş genel başkan adayları Öcalan’ı selamladı.
  • 2 Mayıs 2016 günü, dokunulmazlıkların görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonu’nda HDP milletvekilleri Meclis Anayasa Komisyonu’nu terk ederken, teröristlerin kullandığı gerilla marşını söylediler ve “Biji Serok Apo” sloganı attılar.
  • HDP Gençlik Kolları’nın 24.11.2018 günü Diyarbakır’da yaptığı kongrede  “Kürdistan” kuruluncaya kadar çalışmaya devam edecekleri açıklandı, “Öcalan’a özgürlük” sloganları atıldı, “Kürdistan” için mücadele çağrıları yapıldı.
  • Çocukları PKK tarafından dağa kaçırıldığı için nöbet tutan ailelerin beyanları, PKK’dan kaçan teröristlerin basına yansıyan ifadeleri HDP ile PKK arasındaki organik bağı açıkça göstermektedir.
  • 2015’ten bugüne kadar aralarında HDP’li milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, parti yöneticileri, üyeleri ve destekçileri olmak üzere en az 12 bin kişi gözaltına alınmıştır. Şu anda 6 binden fazla tutuklu vardır

Özetle; durum “Osman Öcalan da TRT’ye çıktı” diyerek baştan savılamayacak kadar ciddidir. Onu ekrana çıkaranlar yanlış yaptıysa siz kapatma davası için başvurarak doğrusunu yapın. Başkasında samimiyet aramadan önce kendi samimiyetinizi ölçün. Neyi bekliyorsunuz?

HALK İSTİYOR

HDP’nin kapatılması milletin ezici çoğunluğunun talebidir. İki HDP’linin vekilliği düşürülünce sosyal medyada “Mecliste Terörist İstemiyoruz” etiketi kendiliğinden gündem oldu. Onbinlerce paylaşım yapıldı. Twitter tek başına gösterge olamaz elbet, sahaya inelim. Gidin Diyarbakır annelerinin yanına, yüreklerimizi yakmak için parti kurmuşlar feryadını duyun, yutkunun. Gidin Başbağlar’a, yıllardır 33 şehidimizin acısını taşıyan köylülere sorun. Gidin Eren’in Maçka’sına, Aybüke’nin Çorum’una, Necmettin’in Torul’una, Songül’ün Malatya’sına, annesinin koynunda yatan Bedirhan bebeğin Şarkışla’sına, Fethi Sekin’in Baskil’ine… Sorun bakalım: HDP kapatılsın mı? Mehmetçik olmuşuz. İsimleri saymakla bitmez, varız işte vatanın her karış toprağında, kanımızla sulamışız. Edirne’den Van’a kadar bağımsız yaşayalım diye can vermişiz. Öğrenmişiz bastığımız yerleri toprak diyerek geçmemeyi, tanımışız…

Emanet oyların, baskıyla koparılanların, yanlış tercihlerin gizleyemeyeceği gerçek budur.