Search
Close this search box.

‘Diyarbakır’ın kapıları kardeşliğe açılır’

Sırada HDP’nin kapatılması var! Van’da, Hakkari’de, Şırnak’ta, Berlin’de, İzmir’de evlat nöbeti tutan ailelerin ve hepimizin ortak dileği ve beklentisi budur.
3 Şubat 2024
Zeynep SES

“Kızlar baba evini terk edin, sokaklar daha güvenli” mesajı veren, çığlık çığlığa sokaklarda “inadına isyan inadına özgürlük” diye bağıran kalabalığın sesini arkamıza aldık.

Anneler, babalar, kardeşler, ağabeyler güneşin en parlak ışıkları ile karşıladı bizi.

Yusuf henüz altı yaşında… Ablası, HDP tarafından henüz on beşinden gün almışken kandırılıp PKK’ya teslim edilen, fotoğraflarından ve annesinin hüznünden bildiği ablasının yolunu bekleyen Yusuf.

Küçücük Yusuf… Nöbet çadırındaki masanın üzerinde duran irili ufaklı çerçevelerdeki fotoğrafların arasında yarattığı oyun alanında, annesinin gözünü üzerinden ayırmadan her an korkuyla adını andığı, tüm hasreti ve korkusuyla bileğinden kavradığı Yusufçuk!

Sokağın başında karşıladılar bizi. Salgın nedeniyle kucaklaşamadık fakat gözlerimiz, yüreklerimiz kucaklaştı ki kucaklaştı…

Genel Başkanımız Prof. Dr. Tülin Oygür, Genel Yönetim Kurulu Üyelerimiz Prof. Dr. Gülümser Heper, Prof. Dr. Defne Tamar Gürol ve Türkiye’nin her yerinden gelen CKD’nin aydınlık yüzlü kadınları…

Analık hakkı ve evlat hasreti ile hain PKK’ya duyduğumuz nefret bir anda ortak duygumuz oldu.

Umudumuz öyle bir yeşerdi ki duyduğumuz bir haberle! Annesinin mücadelesini TV’de görüp teslim olan bir genç kızın haberi o anda geldi. Haberi alkışlarla karşıladık!

Annelerin mücadelesi 2014’te başlamıştı, şehrin meydanında… Biz o tarihte de buradaydık.

Ardahanlı anne, Burak’ın annesi hatırladı bizi ve hatırlattı kendisini. Koştu sarıldı boynumuza ağladı ağladı. Kardeş bilmiş unutmamış CKD’mizi. Ne büyük bir sevinç!

Dünyaya meydan okuyan “Diyarbakır’da genç bırakmadınız, yarısı toprakta yarısı dağda” diye bağıran Ayşegül anne! Evini yakmaya kalkmıştı PKK. Mücadelenin en başında, ilk günkü gibi kararlı. Analar, babalar, ağabeyler, kardeşlerin başlattıkları bu onurlu mücadele ile HDP’liler binayı terk etmek zorunda kalmış. Anaların isyanı PKK’yı yenecek!

Sırada HDP’nin kapatılması var! Van’da, Hakkari’de, Şırnak’ta, Berlin’de, İzmir’de evlat nöbeti tutan ailelerin ve hepimizin ortak dileği ve beklentisi budur.

Anneler kırgın ve çok kızgın! 550 gündür kendilerini görmeyip Pervin Buldan’a selam gönderenlere.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız ile eşi, Türk – İş Sendikası Başkan ve yöneticileri de bugün kendilerini yalnız bırakmamışlar. Mutlu olduklarını dile getirdiler.

Diyarbakır şehrinin güzelim kapıları türkülerimizden bize gelir, dostluğa kardeşliğe açılır. Annelerin bu mücadelesi o kavimler kapılarını ABD ile piyonu PKK’nın yüzüne öyle bir kapattı ki, artık asla açılmayacaktır!

Cumhuriyet Kadınları Derneği, milli kadın cephesinin bayrağını yükselterek kucaklayacak tüm insanlığı. Umudun kapıları açılacak, kardeşliğin gücüyle üreteceğiz, birleşeceğiz.