Search
Close this search box.

‘Kara Fatma’ Ölümünün 65’inci Yılında Anıldı

3 Temmuz 2020

Öncü Kadın İstanbul İl Başkanlığımız, Milli mücadelemizin kadın kahramanlarından “Kara Fatma” olarak tanınan Fatma Seher Erden’in ölümünün 65. yıldönümünde düzenlenen anma törenine katıldı.

Fatma Seher Erden’in yaşamını anlatan “Kara Fatma” kitabının yazarı, Milli Mücadele’nin Kahraman Kadınlarını Anma Anılarını Araştırma ve Yaşatma Derneği kurucusu İlknur Bektaş’ın öncülüğündeki anmaya Öncü Kadın İl Başkanımız Şükran Ulusoy’un yanı sıra Vatan Partisi İl Başkanı Cem Dikmen , Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Kara Fatma’nın torunu Vatan Partili Orkun Kuşlu, MHP ile Ak Parti’nin Kadın Kolları temsilcileri, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Maltepe Şişli ve Kadıköy şubelerinin üye ve yöneticileri, Türkiye Gençlik Birliği üyeleri, CKD Maltepe Şişli ve Kadıköy şubelerinin üye ve yöneticileri katıldı.

Öncü Kadın İstanbul İl Başkanı Şükran Ulusoy törende yaptığı konuşmada:

“Bilinmelidir ki sadece anmak yetmez. Kara Fatma’nın, Emperyalizme karşı kararlı ve dik duruşunu, Vatanperverliğini, yüksek cesaretini, anlamak ve içselleştirmek, Fatma Seher’in rehberliğinde, onun izinden gitmek Türk Kadını için görevdir. Bugün buradan bu görevi almış̧ olarak ayrılmamız Vatan savunmamız için önemlidir.

Zira, Emperyalizme karşı verdiğimiz Vatan savaşı, bugünün koşullarında yine devam etmektedir.

Şahsım adına ve Vatan Partisi Öncü Kadın İstanbul İl Başkanı olarak örgütüm adına Kara Fatma’nın izinde olduğumuzu ve Vatan savaşında cephenin en önünde olmaya azimle devam edeceğimize söz veriyoruz.” dedi.

Üsteğmen Fatma Seher Erden’in 3. kuşak torunu Orkun Kuşlu ise sıcak hava ve pandemiye rağmen törene gelen herkese teşekkür ederek, “Kahramanımızın 65. seneyi devriyesini bugün yad ediyoruz. İstiklal Savaşının önemli kadın kahramanlarından Kara Fatma’nın 3. Kuşak torunuyum ve bununla gurur duyuyorum. Kendisi eşini ve çocuklarını şehit vermiş ve bu mücadelede çok yol kat etmiş bir kahramanımızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Paşamızın da kendi görev el yazısıyla, emriyle görev verdiği bir kahramanımızdır. Onun torunu olmaktan gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Milli Mücadele Kahramanlarımız Kara Fatma’yı saygı ve minnetle anıyoruz.

Paylaş
Tweetle
Gönder